Informační a komunikační technologie jsou v životě studenta využívány dnes a denně. Důkazem tohoto tvrzení je šetření uskutečněné v roce 2018, které zrealizoval ČSÚ. Výsledky pravděpodobně nebudou překvapivé, protože technologie jsou již běžnou součástí lidského života.
Z výsledků šetření jasně plyne, že dnes nenajdeme studenta, který by nepoužil internet. Ještě před 10 lety internet používalo něco málo přes 60 % studentů. Dnes je to 100 %. Tato čísla jsou důsledkem rozšíření internetové sítě – WiFi, mobilní data, ale také tomuto faktu nahrála dostupnost přenosných zařízení – mobilních telefonů, notebooků, tabletů i počítačů. Právě chytré telefony a připojení přes WiFi zapříčinilo, že dnes nejen studenti, ale téměř kdokoliv je připojen online.
K čemu využívají studenti internet?
V životě studentů hrají největší roli (v souvislosti s využíváním internetu) sociální sítě (98,2 % studentů), kde se odehrává velká část společenského života, komunikace, zábavy a získávání informací (relevantních i těch bezcenných). Se sociálními sítěmi drží krok posílání a přijímaní e-mailů (96,1 %). Mezi další oblíbené činnosti studentů patří poslech hudby, sledování videa nebo vyhledávání informací o zboží a službách, nakupování on-line apod.
Jak (nejen) studenti zvyšují své počítačové dovednosti?
Vzdělávání a učení se novým informacím a dovednostem je nezbytnou součástí každého studenta pro to, aby zvládal studium, ale také aby držel krok s vývojem a byl zajímavý pro pracovní trh, na který brzy nastoupí. Počítače, aplikace a programy nabízejí celou řadu důležitých funkcí, které studentovi mohou usnadnit spoustu práce (když se s nimi naučí pracovat).
Jak se ale ve všech těch novinkách vyznat? Učením a zase jen učením. Získat nové informace a naučit se novým dovednostem lze samostudiem nebo účastí v počítačovém kurzu.
Forma samostudia u nás někdy probíhá nevědomě. Denně získáváme informace z různých zdrojů, aniž bychom si byli vědomi toho, že se něčemu novému učíme. Internet nabízí nepřeberné množství informací, ale důležité je umět je rozlišovat na ty potřebné a nepotřebné, a ověřit si, zda jsou z důvěryhodného zdroje. Skrze vyhledávání na internetu získavat návody (Jak na to…), můžeme sledovat instruktážní videa, vybrat si e-learningové kury, číst knihy, články apod.
Že pro samostudium nemáte dostatek motivace? Pak se můžete přihlásit do počítačové kurzu. Nabídka agentur, škol a zaměstnavatelů je velmi pestrá. Od kurzu základy práce s počítačem až po grafické kurzy či samotné programování.
Samotní studenti volí především samostudium (50,1 % studentů), které má řadu výhod. To internetové samostudium je dostupné kdykoliv a odkudkoliv, jestliže jste připojeni k internetu. Kdy se studiu budete věnovat a kde, to záleží jen na vás. V případě samostudia však musíte být sami motivováni a pustit se s chutí do toho.
Doporučení: Pozvěte kamaráda a studujte společně. Ve dvou se to lépe táhne. Můžete si vzájemně poradit, a co neví jeden, bude vědět druhý.
Zdroj: Český statistický úřad