MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Které aplikace by vám neměly chybět v mobilu?

Které aplikace by vám neměly chybět v mobilu?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Mobilní aplikace jsou nepostradatelným pomocníkem v dnešním světě. Šetří čas a někdy i peníze. Usnadňují život. Díky aplikacím můžeme být efektivnější a mít přehled.

Aby to ale fungovalo k našemu prospěchu, je potřebná digitální gramotnost​. Podpořit tu svou můžete snadno sebevzděláváním – vyhladáváním si praktických informací na internetu, zeptat se zkušeného známého nebo člena rodiny, sledovat edukativní videa, a především, nebát se digitální technologie využívat. Strach a obavy z virtuálního světa a z moderních technologií může ohrozit člověka a dostat ho na hranici digitálního vyloučení​. V dnešní době je následně těžší se znova začlenit. Proto je potřeba držet krok s rychlým vývojem.

Mobilní aplikace podporující čtyři ob​lasti lidského života

Mobilní aplikace mohou pomoci člověku ve čtyřech oblastech jeho života – zdraví, práce, penízevztahy. V každém telefonu se nachází virtuální obchod, ve kterém si můžete stáhnout zdarma či za poplatek aplikace dle svého výběru. Pro Android se jedná o Google Play a pro iOS App Store. Aplikací je celá řada a každému může vyhovovat něco jiného. Zálěží, co člověk od dané aplikace očekává a co požaduje. Před stažením aplikace myslete na bezpečnost a ochranu vašich údajů – nikam nezadávejte bezmyšlenkovitě citlivé údaje a než si aplikaci stáhnete, ověřte si její důvěryhodnost a přečtěte si recenze ostatních uživatelů.

Zdr​​aví

Zdravotní stránku člověka velmi ovlivňuje pohyb a strava. Dále také spánek a psychické rozpoložení. Značná většina lidí má zdraví v žebříčku priorit na prvním místě. Které je dobré mít v telefonu a využívat je?
  • Krokoměr – počet kroků a nachozených kilometrů můžete sledovat v aplikaci, která měří počet kroků (například Runtastic), kterých by dle obecných doporučení mělo být denně 10 tisíc. Tato aplikace je vhodná pro kohokoliv, bez ohledu na věk a zdravotní stav, jelikož chůze prospívá každému. Uživatelé iPhonů mají v telefonu automaticky aplikaci Zdraví, ostatní si mohou stáhnout Krokoměr ve virtuálním obchodě.
  • Běh – jestli máte v oblibě běh, stáhněte si aplikaci, která vám bude měřit uběhnuté kilumetry a čas, ale také lze sledovat trasu (například Endomondo), případně i další lidské funkce (tep). S aplikací EPP navíc pomáháte pohybem a ještě vám hlídá uběhnuté kilometry.
  • Jídelníček – budete-li zadávat svůj jídelníček do aplikace poctivě, bude vám měřit kalorie, ale také například bílkoviny, sacharidy apod (například YAZIO).

Prá​ce

Být efektivní v práci chce každý. Neztrácet čas, mít vše zorganizované, přehledné a dostupné kdykoliv a kdekoliv. Které aplikace vám mohou pomoci v práci?
  • Organizátory a úkolníčky – zapisování úkolů, hlídání termínů – s tím vám mohou pomoci úkolníčky jako je např. Trello či Asana.
  • Komunikace – pro rychlou komunikaci s členy týmu můžete využívat některý z instant messaging aplikací – Messenger, WhatsApp nebo také Microsoft Teams a Slack.
  • Potřebujete-li sdílet dokumenty svým kolegům, do telefonu si lze pořídit aplikaci Google Disk či MS Office.

Pení​ze

  • Pro osobní potřeby a pro život běžného občana je praktické si zařídit internetové bankovnictví. Každá banka má svou aplikaci. Jen apelujeme na obezřetnost při jejím stahování – zkontrolujte si, zda je to oficiální aplikace vaší banky. 
  • Mobilní aplikace nabízejí také virtuální peněženky (například Wallet), kam si můžete zaznamenávat útratu, příjmy a mít tak přehled o svých financích. 
  • Šikovná aplikace Stocard vám odlehčí peněženku od všech věrnostních karet, které jste nasbírali u oblíbených obchodníků.

Vzta​hy

  • Komunikace a sdílení fotografií s rodinou a přáteli je dnes snazší než kdy dřív. I přes to, že někteří jsou vzdáleni několik desítek až stovek kilometrů. Udržovat kontakt a komunikovat lze přes email, Messenger, WhatsApp, stejně tak i přes Instagram, kde navíc můžete sdílet fotografie mezi více přátel.
Mobilních aplikací je opravdu celá řada. Stačí si jen vybrat – abyste našli tu vhodnou, prohledejte internet, přečtěte si recenze a vyberte si tu, která bude splňovat vaše požadavky.

TIP na k​onec

Znáte QR kódy? Šikovný pomocník, když chcete rychle, bez zdlouhavého opisování textu zobrazit webovou stránku, událost, platbu nebo si uložit telefonní číslo. K načtení QR kódu postačí fotoaparát, který je již zabudovaný v telefonu nebo si lze stáhnout aplikaci.​

 

Více o QR kódech najdete v našem online kurzu, kde se seznámíte s využitelností a s používáním QR kódů v praktickém životě.