MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Nezanedbávejte ochranu svých osobních dat v mobilním telefonu

Nezanedbávejte ochranu svých osobních dat v mobilním telefonu

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

K internetu se dnes přes telefon připojuje až na 80 % lidí. Je až zarážející, že zatímco zabezpečení počítače většina vnímá jako nutnost, u mobilních telefonů tomu tak není. Přesto právě z něj řešíme to nejnutnější, pokud zrovna nesedíme u počítače.

Podle nedávného průzkumu ČBA (České bankovní asociace) má jen necelá polovina lidí mobilní telefon nějak chráněný. Přitom kromě cenných soukromých údajů jako jsou fotografie, kontakty, záznamy komunikace s nejbližšími nebo přístupové údaje do námi nejčastěji využívaných služeb, na mobilech míváme také loginy do pracovních systémů a nástrojů, pracovní kontakty a komunikaci. 

Jak chránit mobilní telefon?

Výrazně se zlepšilo vnímání potřeby fyzické ochrany mobilních telefonů proti zneužití: oproti situaci před 3 lety, kdy více než 60 % telefonů nemělo nijak chráněný přístup, se situace radikálně změnila. Aktuální průzkumy uvádějí, že nechráněno zůstává už jen 15 % telefonů. 

Nejčastějším způsobem je odemknutí přístupu otiskem prstu. Odborníci ale doporučují telefon zajistit proti malware a jiným škodlivým kódům, a také nezanedbávat aktualizace softwaru. Ty totiž velmi často řeší právě aktuální bezpečnostní hrozby.

Samozřejmostí by mělo být zálohování dat z telefonu. I když se to může zdát paranoidní, mnozí odborníci také doporučují před dovolenou přesunout citlivá data z telefonu a po návratu je případně znovu nahrát. Na cestách častěji než jindy necháváme telefon někde ležet, takže tímto způsobem minimalizujeme riziko, že přijdeme o cenná data nebo je dokonce někdo zneužije. 

Většina lidí už má v povědomí, že by při zapojení do veřejné WIFI sítě měli počítat s faktem, že jejich komunikaci lze poměrně jednoduše sledovat. Neuvědomují si ale souvislosti a na telefonu mají například nastavené, aby se automaticky přihlašoval do veřejných sítí, které jsou zrovna k dispozici. Pak často vůbec netuší, že jsou někde přihlášení. Nebo je může útočník prostřednictvím škodlivé či falešné sítě sledovat, dostane se do jejich zařízení a zneužije ho,“ varuje uživatele odborník na IT bezpečnost z Počítačové školy Gopas William Ischanoe.​​

Zdroj: TZ Gopas.cz