MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Už sdílíte?

Už sdílíte?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Sdílení dopravních prostředků je trend, který se pomalu stává běžnou součástí našich životů. Čím dál častěji ve větších městech vidíme místa, kde stojí kola nebo koloběžky. Sdílení dopravních prostředků je dobrým pomocníkem pro ty, kteří si nechtějí kupovat svůj vlastní dopravní prostředek, ať už je to kolo, koloběžka, skútr nebo nověji i auto.

Sdílení kol 

Princip sdílení kol je jednoduchý. Kola jsou vybavena elektronikou – buď je umístěna na stojanu, nebo je součástí každého kola. Pak stačí mít v chytrém mobilu tu správnou mobilní aplikaci (napři. Nexbike) s aktivovaným účtem. Aplikace ukáže, kde je nejbližší kolo. To se automaticky odemkne například naskenováním QR kódu a my okamžitě můžeme vyrazit tam, kam potřebujeme. Po vrácení kola na oficiální místo jsou různé způsoby ukončení, například stačí posunout páčkou na kole a výpůjčka se ukončí.

Sdílení aut (carsharing)

Sdílení aut není v současné době tak rozšířené jako sdílení kol nebo koloběžek, ale postupně přichází do velkých měst. Obvyklý přístup je takový, že auta půjčuje jeden provozovatel. Druhou možností je to, že auta sdílí několik lidí nebo určitá komunita lidí. To sebou přináší řadu benefitů – snížení množství automobilů ve městech, parkovacích míst a tím i čistější vzduch.   

Oproti sdílení kol je nutné se v tomto případě registrovat pomocí on-line aktivačního formuláře, což je záležitost několika desítek minut. Pak už nastupuje mobilní aplikace, pomocí které se automobil objedná. Zde není nutné osobní předání klíčů, ty jsou připravené v uzamčeném autě a jsou chráněny proti zneužití. Auto se odemkne aplikací v chytrém telefonu. Při vrácení auta nebývá problém s parkováním, kdy například v Praze je možné zaparkovat v modré a fialové zóně.​

Sdílená garáž

Poslední dobou vznikají projekty na pronajímání garáží nebo parkovacích míst, které jsou z nějakého důvodu volné. K tomu opět existují mobilní aplikace, které celý systém administrují od vyhledání volné garáže, přes objednání a placení, až po výjezd z garáže.