MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Veřejné cloudy: z čeho mají organizace strach?

Veřejné cloudy: z čeho mají organizace strach?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Studie společnosti Check Point z července tohoto roku ukázala zajímavé údaje nejen o obavách odborníků při používání cloudového řešení v organizacích, ale také možné cesty, jak pracovat s těmito nástroji a v jakých oblastech věnovat při integraci pozornost.

Jako hlavní hrozbou dle respondentů je vnímána chybná konfiguraci cloudové platformy. Tu uvedli v 68 % případů jako problém na prvním místě. Oproti minulému roku je to posun, kdy se tato hrozba objevila až na třetím místě. V tomto ohledu je pozitivním zjištěním, že je kladen větší důraz na důkladnou konfiguraci, jelikož ta v závěru zpříjemní uživatelům práci nejvíce. Na druhém místě žebříčku se umístila obava z neautorizovaného přístupu do cloudového prostředí s 58 % a následně nezabezpečené rozhraní a odcizení účtů (oboje nad 50 %).

Respondenti se nadále shodují na tom, že vznikají problémy mezi současnými zabezpečovacími systémy a veřejnými cloudy, proto jim více jak nadpoloviční většina nedůvěřuje. Také se ukázaly obavy z rostoucích nákladů na veřejné cloudy, kdy u soukromých intranetových prostředí nemusíte investovat, dokud se nerozhodnete například pro upgrade.

Privátní versus veřejné cloudy a jejich (ne)výhody

Na základě rešerše vychází, že stále převládají veřejné cloudy. Výhody jsou totiž nasnadě. V tomto případě si totiž organizace pronajímá služby od specializovaného poskytovatele a nemusí věnovat tolik pozornosti tvorbě vlastní infrastruktury. Ta, a označujeme ji jako soukromé cloudy, vyžaduje nákup hardwarového vybavení a samozřejmě tým pracovníků, mezi kterými naleznete jak IT helpdesk, tak i vývojáře a systémové architekty. Na první pohled se tak ukazuje výhoda privátních cloudů. A jejich popularita roste.

V tomto trendu pak rostou silné služby jako jsou například Microsoft Office 365, který nahrazuje téměř kompletní on-site řešení organizací.


Samozřejmě každá mince má dvě strany a u cloudu (nejen pokud se budeme bavit o veřejných a soukromých) také stále najdeme v určitých oblastech nevýhody. Na to ukazuje výzkum společnosti Check Point, kdy jasně převládají obavy například ze zabezpečení. A takové obavy samozřejmě mají svůj podložený podklad. Velkou nevýhodou cloudových řešeních se totiž může ukázat paradoxně jejich přednost – široká dostupnost. Ke cloudu jste totiž většinou schopni se připojit odkudkoliv a kdykoliv, a pokud uživatel po ukončení své práce neodhlásí účet a počítač nechá zapnutý, kdokoliv má přístup k jeho datům. Zde vznikají velká rizika a organizace z toho mají přirozeně strach. Důležité je ale uživatele důkladně proškolit a vyloučit co nejvíce možnost chyby v podobě lidského faktoru. Při takovém postupu se pak eliminuje mnoho rizikových elementů, na které výzkum poukázal.

Cesta ke cloudu

Cloudová řešení mají silné momentum a všeobecně se jim daří. Stále více úsilí padá na zabezpečení, školení odborníků a koncových uživatelů, a i na zrychlování a zvyšování dostupnosti. Veřejné cloudy tak mohou poskytnout vlastně mnoho řešení pro potřeby organizací. A ty na to samozřejmě slyší. Ukazuje se totiž, že je mnohem výhodnější ponechat své digitální potřeby na specializovaném odborníkovi.

Cloudových řešení existuje nespočet. Ať už se bavíme o datových uložištích, nebo kancelářských online nástrojích, vždy je dobré se poohlédnout po velkých hráčích na trhu. Jelikož cloud už nějakou tu chvilku prosperuje, vytříbily se silné služby a stále je z čeho vybírat. Důležité je si vždy uvědomit, k čemu chceme primárně online řešení používat. 

Zdroj: CheckPoint

Mohlo by vás zajímat: Jak být na internetu v bezpečí a nenechat se napálit?​