MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Víte, co znamená rčení: Mám to na salámu? Budete se divit

Víte, co znamená rčení: Mám to na salámu? Budete se divit

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Už od pradávna byly různé věci využívány k různým účelům. Tak například takový kartáček na zuby dokáže vyčistit i špatně dostupné místo v motoru auta, pet lahev od limonády zas můžeme použít jako držák na tužky, modelínu na zachycení drobků v klávesnici u počítače, ramínko na šaty využijeme na namotání kabelu v dílně a kancelářskou sponku na zavření sáčku s majoránkou.

Co je to kreativita?

Přemýšlet kreativně se prostě vyplatí, obzvláště pokud se vám přetrhne tkanička u boty a vy právě musíte běžet na vlak. Kreativita nebo-li tvořivost je zvláštní soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost. Ta se projevuje jako vynalézavost, jako vznik něčeho nového, originálního, inovativního, neotřelého a každopádně někdy i zajímavého. 

Mám to na salámu

Pamatuji si na vedoucího kuchyně na letním táboře, díky kterému jsme dojeli na kolech v pořádku zpátky do tábora. Jmenoval se Kouďák. Vyjeli jsme tak jako každé úterý a pátek na nákup do nejbližší vesnice vzdálené 8 km. Nakoupili jsme podle seznamu a s plnými batohy na zádech, ve kterých cinkaly lahve s mlékem, se vydali zpět. Hned za vesnicí se mi přetrhl na kole řetěz. Nýtovačku jsme neměli, mobilní telefony také ne, a protože slunce pálilo a máslo se začalo rozpouštět, bylo nutné jednat. Kouďák vyndal z batohu šišku salámu, odloupl z něho slupku a spojil s ní roztržený řetěz. Nikdy bych nevěřila, že to vydrží. 

Kreativní lze také být v rámci digitálních technologií

I mobilní telefon můžete využít k jiným účelům než „jen“ k telefonování. A rozhodně tím nemyslíme, že s ním budete hrát ping-pong nebo ho použijete jako podšálek. 

  • Můžete využívat fotoaparát v mobilu vždy, když nebudete mít po ruce tužku.
  • Mít v zaheslované složce uložené dokumenty jako např. velký technický průkaz k autu.
  • Nahrát svému muži návodné video, jak zapnout pračku.
  • „Poslouchat knihy“.
  • Mít v telefonu svého fitness trenéra​.
  • Nechat si každé ráno poslat přání pro tento den.
  • Platit s ním u pokladny.

A mnoho dalších nápadů na vás čeká v našem videu. Tentokrát jsme se nechali poučit mladší generací a Eliška s Oliverem vám ukáží, jaké jsou možnosti při kreativním využívání digitálních technologiích.