Rychlé a relativně přesné GPS, vysoká paměťová kapacita nebo výkonné připojení k internetu bylo ještě nedávno výsadou topmodelů předních výrobců mobilní techniky. Vývoj však plyne velmi rychle, a i levnější přístroje mají dnes dostatečný výkon k tomu, aby kromě očekávaných základních funkcí zvládaly zastat i úlohu jiných zařízení či systémů. Jednou z oblastí, ve které moderní smartphony či jejich přídavná zařízení ukrajují stále větší část tržního koláče, je oblast zdravého životního stylu.
Monitoring fyzické aktivity
Prakticky každý, kdo někdy sportoval či se snažil vyvíjet nějakou pravidelnou fyzickou aktivitu za účelem zlepšení vlastního zdraví a kondice, měl někdy potřebu si svoji aktivitu zaznamenat pro pozdější vyhodnocení. Dnešní aplikace umějí díky GPS záznamu nejen změřit základní kvantitativní údaje o našem pohybu (např. ujetá vzdálenost, čas, průměrná rychlost), ale i porovnat výkon s kamarády nebo soupeři, ukázat trasu v mapě i s výškovým profilem, případně tohle všechno nasdílet přátelům na sociální síti. Mezi nejčastěji používané a univerzální aplikace tohoto typu patří např. Strava, Endomondo či Runkeeper. Všechny jmenované vám zaznamenají váš výkon včetně trasy a mohou sloužit jako váš virtuální tréninkový deník.
Mohlo by vás také zajímat: TRENDY #3 – Ve zdravém těle, zdravý duch. Aplikace pro sport a volný čas
Protože však ne každý rozsáhlé možnosti těchto aplikací využije, existují i jednodušší možnosti. Prográmky jako Google Fit, Step Tracker nebo Krokoměr umějí pouze jedinou věc: počítají vaše kroky. Avšak i na základě tohoto údaje dokáží relativně přesně spočítat, jak moc aktivní jste daný den byli a případně i doporučit nějaké možnosti úpravy vašeho pohybového režimu.
Průvodci sportem a cvičením
Pokud už z nějakého důvodu zjistíte, že se hýbete málo, není nic snazšího než najít a nainstalovat další vhodnou aplikaci. Virtuální trenér nebo videoprůvodce fyzickou aktivitou obvykle obsahuje videa, či jiné obrázky, které ukazují správné provedení cvičení. Rovněž se dozvíte, v jakém objemu, případně s jakou mírou úsilí aktivitu vyvíjet, abyste trénink dělali opravdu kvalitně. Mezi zdařilé aplikace tohoto typu patří např. Workout Trainer, Freeletics, Home workout – no equipments nebo Nike Training Club.
Stravovací asistenti
Pohyb je vhodné doplnit i zdravou a vyváženou stravou. Programy jako je např. aplikace Kalorické tabulky umí spočítat správné poměry jednotlivých živin v jídelníčku, rozpočítá, kolik a co máte v jídelníčku přidat nebo ubrat, případně vám i přiblíží články, které vám se zdravým jídelníčkem určitě pomohou. Dalšími programy podobného typu jsou např. Nutri Atlas, LoseIt!, případně Body 24. Poslední jmenovaná umí navíc ohlídat i váš pitný režim a obsahuje vestavěný krokoměr.
Mohlo by vás zajímat: Které aplikace by vám neměly chybět v mobilu?
Relaxační aktivity
Nelze však celý den jen běhat, chodit nebo jíst. Je nutné také odpočívat. I k relaxaci již existuje celá řada různých aplikací. A protože nejčastěji vykonávanou lidskou relaxační aktivitou je bezesporu spánek, nemůže chybět tip na aplikaci, která vám spánek v mnohém vylepší: Sleep as Android je appka, která vás umí optimálně uspat ukolébavkami či jinými písněmi a za několik hodin opět probudit, a to dokonce v té nejoptimálnější fázi vašeho spánku. Existují však i aplikace pro odpočinek zraku či meditaci, záleží jen na tom, jakým způsobem hodláte relaxovat.
Aplikace pro nositelnou elektroniku
K tomu, abyste výše uvedené nástroje mohli použít, potřebujete vždy chytrý telefon. Některé aplikace však umějí spolupracovat i s dalšími zařízeními jako jsou např. fitness náramky nebo hodinky. Nejčastěji na našem trhu jsou v tomto segmentu k vidění produkty značek Fitbit, Garmin, Polar, či Nike+. Ačkoli tato tzv. nositelná elektronika umí pracovat i sama o sobě, teprve s tou správnou mobilní aplikací využijete všechny její možnosti.