MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Digitalizace je předzvěstí nové éry v níž žijeme

Digitalizace je předzvěstí nové éry v níž žijeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Původně byl termín digitalizace používán v souvislosti s digitalizací textu nebo s digitalizací fyzikálních veličin. Obecně digitalizace dneška hledá možnosti postavené na digitálních technologiích, přičemž její dopady se projevují v celé řadě oblastí života společnosti, například ve změnách pracovního trhu, zvýšení efektivnosti výroby či zvýšení kvality života.

Občas můžeme mít problém se vůbec v tomhle „digitalizovaném“ světě vyznat. Jde však jen o přirozený vývoj, kterému občas nestačíme. Nenechte se mýlit, ač se změny mohou zdát postupné, jde o velmi rychlý proces, na který si budeme muset ještě mnoho let zvykat. Dnešní digitalizace, která pod sebou schovává pojmy jako Průmysl 4.0, má s reálnou historickou průmyslovou revolucí leccos společného.

Co patří k digitalizaciKromě mnoha dalších součástí, jde například o proces digitalizace na pracovištích, digitalizace státní správy, ale i o digitalizaci měst a obcí. V praxi jde hlavně o zjednodušení, zefektivnění a modernizaci. Obvykle elektronickou, ale není to nutně podmínkou. Hlavní je, aby to bylo nové, intuitivní a ideálně též úsporné.

Digitalizace se stala všeobjímajícím pojmem

Stejně jako tehdejší revoluce, i tato s sebou nese radikální a velmi rychlé změny, na které bude trvat, než si zvykneme. Mění se zažité pořádky, kulturní specifika a vlivem působení nových technologií máme někdy problém se vyrovnat s přívalem nových informací a zážitků. Šíří se dezinformace a jsou na nás kladeny nové nároky, a dat – informací – je příliš mnoho.

Ve své podstatě je digitalizace jevem veskrze pozitivním, avšak potřebuje změny pro své kladné působení: transformaci vzdělávacího systému, rozvoj digitálních kompetencí a učení se o nástrahách internetu, sociálních sítí a podobně.

Stále stojíme teprve na začátku cesty: nové technologie a možnosti jsou sice všude okolo nás, ale implementovány ještě zdaleka nejsou. Je stále hodně co zlepšovat. Digitalizace navíc není pouze o existenci technologií a jejich šíření, ale i o tom, jak dobře s nimi umí populace zacházet a jak moc ovlivňují každodenní život jednotlivců.

Především je tak digitalizace symbolem konce éry trvající od průmyslové revoluce až do prvního desetiletí 21. století: je znakem nové doby, která přináší nové výzvy, nové naděje a nové technologie.