MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Digitální trendy #6 – Digitální nomádství aneb když chcete skloubit práci a cestování

Digitální trendy #6 – Digitální nomádství aneb když chcete skloubit práci a cestování

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

S vývojem technologií se objevují i nové pojmy a hlavně životní styly. Stále více lidí začíná využívat svobodu, kterou poskytují digitální technologie a téměř celosvětové internetové pokrytí. Odhazují své světské statky a jen s laptopem v brašně se vydávají na cesty. Práci si nesou s sebou a jelikož ji mohou vykonávat kdekoliv, cestují. Užívají si svobody a zároveň si vydělávají – bez dojíždění do práce. To jsou nomádi 21. století. Digitální nomádi.

Jak skloubit práci a cestování?

Digitální nomádství je zajímavý trend týkající se pracovníků, kteří nejsou vázáni lokalitou a docházením do práce. Takto pracující osobě stačí v běžném pracovním dni pouze jeho notebook a internetové připojení. Nemusí sedět v kanceláři, či docházet k zákazníkům. Může tedy svobodně cestovat a bydlet například každý měsíc v jiném městě, či státě. Tento způsob života láká zejména lidi do 40 let. Využívají možnosti skloubit práci s cestováním po celém světě, kde potkávají nové lidi a navštěvují nová místa.

Profese, které lze vykonávat na dálku

Takovou svobodu pohybu musí samozřejmě umožňovat i profese daného člověka. Ale s rozvojem digitálních technologií se stále více profesí dostává na žhavé kandidáty vhodné pro tento druh života nevázaného na lokalitu. Momentálně se jedná často o IT pracovníky, umělce, grafiky, nebo třeba redaktory, či spisovatele. Stále více podnikatelů využívá této možnosti a v budoucnu se dostane třeba řada i na úředníky a lékaře – již dnes spousta lidí využívá online zdravotnické portály a je možné, že možnosti online diagnostiky se posunou v blízké budoucnosti ještě dál. 

I digitální nomád musí dodržovat termíny

Nomádství samozřejmě není jen otázkou nezávazného cestování. Vyžaduje i notnou dávku sebekontroly. Na práci si stále musíte udělat čas a vykázat patřičné hodiny, i když máte nejspíše volnou pracovní dobu. Umělci a spisovatelé potřebují prezentovat a prodat své výtvory a redaktoři, či podnikatelé musí plnit termíny a jiné závazky. U mnoha z vhodných profesí pak často platíte za svobodu 24 hodinovou dostupností služeb. Nomádský způsob života je ale stále dostupnější. Neustále ho zjednodušují další nové služby a aplikace. Užitečné jsou nástroje pro práci online s týmem, cloudové služby, či chytré asistentky, které nám umožní věnovat se práci efektivně.

Je digitální nomádství budoucnost práce?

Předpokládá se, že v budoucnu bude  tímto způsobem pracovat stále více zaměstnanců. Jejich zaměstnavatelé jim to také budou více umožňovat. Ubydou totiž náklady na pronájmy prostor, vybavení a další částky, které jsou spojené s chodem firemních prostor. 

Digitální nomád ale nemusí být nutně cestující „ajťák.“ Práci z domova a boom variabilní výše úvazku vítají krom mladých cestovatelů také maminky na mateřské dovolené, handicapovaní nebo technicky zdatní důchodci. V České republice je v současné chvíli tento model využíván, až na výjimky, pouze u větších nadnárodních firem. České firmy zatím svým zaměstnancům tolik volného prostoru nabídnout nechtějí nebo neumí.