Facebook, YouTube, Instagram …. všichni je známe. Aplikace TikTok je také známá, ale ta prý patří pouze mladším, tedy těm, co se narodili od poloviny 90. let 20. století. Říkáme jim “generace Z”, nebo digitální domorodci.
DigiSlovník: Digitální domorodec
Všechno je ale už jinak. Doba „covidová“ způsobila, že oblíbenost této aplikace vzrostla několikanásobně a s tím i věkový průměr sledovatelů. Aplikaci používalo v roce 2019 téměř 800 miliónů lidí na celém světě, dnes ji má staženou už 2 miliardy lidí a to nejčastěji ve věku 14–34 let. Tzn. že i dospělí uživatelé.
Zatracovaná i obdivovaná sociální síť
Dospělí ji ve většině případů nerozumí, odborníci na internetové bezpečí ji odsuzují, mladí ji milují, Indie ji už zakázala a Donald Trump ji chce také zrušit. A počet uživatelů stále roste. Vše má ale dvě strany mince a tak vám i my chceme ukázat v tomto článku kladné i záporné vlivy této sociální sítě.
K čemu vlastně slouží?
Jedná se o prostor, který je určen především pro vytváření a sdílení krátkých videí. Vyvíjí ji čínská společnost ByteDance. Na čínském trhu je aplikace uvedena pod názvem Douyin (čínsky 抖音, přepis do češtiny tou-jin).
Je možné zde jednoduše vytvářet krátké videoklipy o délce až 15 sekund anebo krátká videa v rozsahu 3–60 sekund. Uživatelé si ji oblíbili především kvůli zábavným videím, kde v 15 sekundách předstírali zpěv, resp. otevírali pusu do předem nastavené hudby. Zní to trochu jako primitivní zábava, ale na druhou stranu je nutné také říci, že právě díky těmto videím rostla popularita velmi rychle.
Aplikace nabízí uživatelům široký výběr zvuků a útržků písní a navíc umožňuje použití speciálních efektů a hlasových filtrů. Kromě toho přidal TikTok uživatelům možnost na videa reagovat a jak jinak než opět videem. Samozřejmostí je také sdílení oblíbených videí tak, jak to znáte u jiných sociálních sítích.
Rizikové chování
Zvrácené výzvy a vydírání se objevují i tady. A protože síť sledují i menší děti, které ještě nedokáží rozlišit nebezpečí, je nutné je kontrolovat a mluvit s nimi o tom, na co se dívají a co sdílejí. Existuje bohužel i u nás mnoho případů, kdy docházelo k sebevražedným pokusům na základě výzev na TikToku, některé děsivé nahrávky sebevraždy (Američan Ronnie McNutt, 33 let) i zde stále kolují. TikTok také funguje jako prostor, kde najdete nepřeberné množství videonahrávek o sebepoškozování a podobných negativních jevech. V poslední době je také známá kauza, kde ve videích děti předstíraly, že jsou židovské oběti a vytvářely videa spojená s holocaustem. Velkým tématem je také nahota. Dalším rizikovým chováním je ukázka tzv. „před a po“, kde mladí lidé kvůli oblíbenosti riskují své zdraví – extrémně cvičí, nejí, denně si přebarvují vlasy a podobně. I přes veškerá tato negativa, je ale TikTok stále velmi oblíben a „tanečky“ se objevují denně v miliardách shlédnutí.
Přečtěte si také: TRENDY #5 – Sociální sítě dneška
Zábava pro chudé? Pro hloupé? Druhá strana mince
Už je to dávno jinak a může za to především pandemie coronaviru, kdy lidé jednak na TikToku začali hledat originální a zajímavou tvorbu a také rostla věková hranice sledujících. Takže tu najdete příspěvky zaměřené na sport, hraní, vaření, zahrádkaření, chov zvířat či třeba na módu, poradenství ve všech směrech, třeba i psychologické.
Kromě toho se v rámci TikToku začaly hojně využívat živé přenosy, díky kterým mohou uživatelé společně komunikovat v živém čase. Nejen tyto živé přenosy by mohly v budoucnu TikTok přetvořit na platformu s úplně odlišným obsahem. Uživatele jednoduše po chvilce začne opakující se obsah nudit a začnou hledat něco nového. Často se uchytí například tzv. DIY kanály, otázky a odpovědi na různá témata, či sdílení různých tipů a triků při určitých činnostech – například při vaření. Pokud se uživatelé tímto způsobem „překonvertují“ a začnou na TikToku sledovat tento obsah, tak se mohou něco přiučit či něco zajímavého zjistit – což je rozhodně lepší, než sledování a natáčení tanečků. Zároveň tito uživatelé stráví v aplikaci o mnoho více času, což vygeneruje TikToku větší zisky.
TikTok jako vzdělávací platforma?
Dá se tak říct, že v budoucnu by se TikTok klidně mohl stát určitou vzdělávací platformou, kterou by nepoužívaly jen mladí, ale i senioři (zdroj: www.jablickar.cz). A už se na tom intenzivně pracuje. Kromě hashtagu #LearnOnTikTok bude brzy v hlavním menu k dispozici záložka Learn. Aplikace TikTok právě testuje nový edukativní prvek, díky kterému by měla mimo zábavy nabízet obsah zaměřený na vzdělávání v oblastech vaření, kutilství, umění, ale třeba i popularizace vědy. Videa s touto tematikou bude nejspíše brzy možné nalézt v záložce s názvem Learn, která přibude ke stávajícímu menu v horní části domovské stránky. Do této aktivity jsou zapojeni slavní herci, odborníci, vědci, kuchaři atd.
Čeští TikTokeři
A kdo patří mezi nejúspěšnější či nejzajímavější české „TikTokery“, kteří „jen netancují“ ale dělají osvětu, edukují a motivují?
Vendula Loo – nadějná adiktoložka a terapeutka, pravidelně sdílí krátká videa o duševním zdraví pro dospělé i pro děti, tipy a triky jak na psychickou pohodu. Má několik desítek tisíc pravidelných sledovatelů, kteří si píší o radu.
David Duc – Čech, původem Vietnamec, který přibližuje kulturní světovou rozdílnost, točí videa o tradicích, o rozdílnosti kuchyně a podobně.
Andy.stech – naučí vás nejen vařit, ale i o jídle přemýšlet, počítat kalorie, nutriční hodnotu jídel a podobně.
Broňa – Bronislav Sobotka, nadšený učitel angličtiny, který vytváří skvělá, pohodová a edukační videa pro dospělé i pro děti – zábavné lekce anglického jazyka, nadchne i úplné a nebo věčné začátečníky, stejně tak i pedagogy a rodiče.
Trampead – Petr Adam – 19letý student z Nového Boru se zařadil mezi nejúspěšnější české „TikTokery“, počet jeho odběratelů se přehoupl přes 700 tisíc. Každé 3 sekundy videa v aplikaci ho stáli zhruba 1,5 hodiny jeho práce.
Chali pizza – vtipný a zábavný kuchař, kteří vás naučí jednoduše a ze základních ingrediencí udělat oběd, má skoro 40 tis. sledujících.
Mohlo by vás zajímat: 5. DÍL: Jak poznat fake news: Sociální sítě