MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Vysvětlujeme pojmy z digitálního světa: Digitální hygiena

Vysvětlujeme pojmy z digitálního světa: Digitální hygiena

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Pryč jsou dny pera a papíru. Většina dokumentů, kontaktů či kalendářů jsou v digitální podobě. I proto velkou část našeho života trávíme u počítače. Je tu digitální věk, který si žádá nové návyky a dovednosti. Poradíme vám, jak zlepšit vaši digitální hygienu a udržet si zdravý digitální životní styl.

Digitální hygiena

Hygiena je charakteristická postupy spojenými se zajištěním dobrého zdraví, čistoty a zdravého životního stylu. Naše zdraví neovlivňuje už jen osobní a dentální hygiena, ale zásadní vliv na naše zdraví (především to psychické) má také digitální hygiena.

V případě digitální hygieny mluvíme o čistotě (zřetelnosti) digitálních procesů a systémů, dále o zajištění kybernetické bezpečnosti, osobních údajů, digitálních systémů a dat.

Dodržováním správných digitálních postupů a návyků budete pozitivně ovlivňovat váš digitální život a udržíte si tak vysokou úroveň vaší digitální hygieny.

Ověřte si, zda dodržujete zásady digitální hygieny a inspirujte se:

Efektivita práce na počítači

 • Používejte klávesové zkratky.
 • Vyčistěte si pracovní plochu od nadbytečných složek.
 • Pročistěte si aplikace (v počítači i v telefonu) – ponechte si pouze ty, které opravdu používáte.

  Ochrana osobních dat

 • Zálohujte pravidelně vaše data – ideálně v cloudovém prostředí.
 • Máte přehled, kolik virtuálních účtu máte založených? Pokud je to ve vašich silách, smažte/deaktivujte ty, které nepoužíváte.
 • Jaké osobní údaje zveřejňujete na internetu? Udělejte si kontrolu sociálních sítí a dalších osobních virtuálních účtů.

  Kybernetická bezpečnost

 • Neklikejte na emailové odkazy nebo přílohy z neznámých zdrojů.
 • Používejte zásadně silná a bezpečná hesla. Velmi doporučujeme dvoufázové ověřování.
 • Aktualizujte si pravidelně software.

Doporučujeme si přečíst: Ochrana osobních údajů a soukromí: co se jednou ocitne na internetu, to už tam zůstane

Zdravý digitální životní styl

Zdravý digitální životní styl je charakteristický tím, že vaše používání digitálních technologií je organizované, efektivní a čisté. Bez zbytečných a zastaralých návyků. Jestliže budete dodržovat výše uvedené zásady, jste na dobré cestě k psychické pohodě v digitálním světě.

Digitální technologie jsou složitá zařízení, která v sobě skrývají řadu možností, které můžete využít k rychlejšímu řešení úkolů. Během let používání počítače jsme si utvořili návyky, které nás dnes spíše zdržují při práci.

Víte, že některými naučenými zvyky při práci na počítači marníte až hodinu času denně?

1.       Když budete na počítači pracovat efektivně, ušetří vám to spoustu času, který můžete věnovat jiným – pro vás zajímavějším – aktivitám. Přečtěte si článek: Klávesové zkratky, které se vám může hodit znát a věnujte chvíli na trénování a zkoušení. Věnovaný čas této aktivitě se vám vrátí v podobě ušetřených minut při budoucí práci.​

2.       Objevte výhody QR kódů. A nejen výhody, ale naučte se je využívat i ve vašem osobním životě při placení faktur, získávání informací z letáků, když se chcete připojit k wifi nebo potřebujete zaslat pozvánku. A protože vám chceme ušetřit čas, připravili jsme pro vás vzdělávací kurz: QR kódy. Projděte si kurz a věřte nám, že to nebude ztráta času.

Myslete také na vaše fyzické zdraví: Jak se u PC nezranit: pozor na pohodlí i soukromí

Zajímají vás další digitální pojmy? V našem DigiSlovníku najdete výklad pojmů z oblasti digitálních technologií.